Jakie powinno być mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej?...
Adaptacja mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej obejmuje wprowadzenie udogodnień w wyposażeniu, zapewniających domownikowi bezpieczeństwo i komfort. Zakres i rodzaj ulepszeń powinien być dostosowany do konkretnych wymagań, ale są rozwiązania, które sprawdzą się w wypadku większości osób niepełnosprawnych, jak również seniorów. Jak zaprojektować i wyposażyć mieszkanie osoby niepełnosprawnej?
O czym należy pamiętać?
Najprościej byłoby uwzględnić potrzeby osoby niepełnosprawnej już na etapie budowy domu, bądź wykończenia mieszkania, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli kupujemy mieszkanie dla kogoś z ograniczeniami ruchowymi, rozważmy lokal położony na parterze - dotarcie do niego będzie łatwiejsze w przypadku awarii windy. Najlepiej byłoby, aby drzwi wejściowe otwierały się do środka, ale jest to wykluczone w przepisach przeciwpożarowych. Dlatego też zadbajmy, aby osoba niepełnosprawna mogła je z łatwością otworzyć. W przypadku poszczególnych pokojów rozważmy zainstalowanie drzwi przesuwnych.
W przypadku osób poruszających się na wózku ważne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, dlatego może być konieczne wyburzenie niektórych ścian działowych. Należy również zadbać o wyrównanie podłogi, aby stworzyć bezpieczne warunki do poruszania się. Pamiętajmy, że szerokość drzwi w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej powinna wynosić min. 90 cm, a przestrzeń do zawracania wózkiem - min. 150 cm. Klamki i wyłączniki powinny się znajdować na wysokości maksymalnie 90 cm nad ziemią. Dobrym pomysłem są rozwiązania Smart Home - dzięki nim można komfortowo sterować urządzeniami domowymi z poziomu pilota lub smartfona.
Przestrzenny przedpokój
Z przedpokoju osoby niepełnosprawnej należy usunąć wszelkie niepotrzebne przedmioty, aby uniknąć zagracenia. Domownik poruszający się na wózku powinien mieć możliwość swobodnego manewrowania w tej zazwyczaj ograniczonej przestrzeni. Jeżeli instalujemy szafę wnękową, zadbajmy o komfortowy dostęp do jej wnętrza - to samo dotyczy ustawionych w przedpokoju szafek. Powinny one posiadać wolną przestrzeń pod spodem, aby mógł tam wjechać wózek. W tak ważnym ciągu komunikacyjnym jak przedpokój lepiej nie umieszczać progów, które mogłyby spowodować potknięcie. Do wykończenia podłogi zastosujmy materiały antypoślizgowe. Jeżeli chcemy położyć w przedpokoju dywan lub chodnik, zainwestujmy w produkt o długości włosia nieprzekraczającej 15 mm.
Komfortowy salon
Salon osoby niepełnosprawnej powinien być przestrzenny i pozbawiony zbędnych sprzętów. Pamiętajmy, aby zachować swobodny dostęp do okien - nie ustawiajmy przy nich szafek. Wybierając wykończenie podłogi weźmy pod uwagę, że drewno, chociaż sprzyja poruszaniu się na wózku, jest uciążliwe w konserwacji. Zamiast paneli wybierzmy zatem gres. Szafki i komody powinny być na tyle niskie, aby osoba permanentnie przebywająca w pozycji siedzącej, nie miała problemów z dostępem do znajdujących się w nich przedmiotów. Sofy i krzesła należy wyposażyć w siedziska wysokością zbliżone do wózka - znacznie ułatwi to przesiadanie się. Wybierając stół, zdecydujmy się na wersję pozbawioną ostrych kątów - owalną lub okrągłą.
Funkcjonalna kuchnia
W mieszkaniu osoby niepełnosprawnej dobrze sprawdzi się kuchnia połączona z salonem. Takie rozwiązanie zapewni więcej przestrzeni do manewrowania i uprości transport posiłków do jadalni. Rozważmy wyposażenie kuchni w wyspę, na której znajdzie się zlewozmywak, kuchenka i miejsce do przygotowania potraw. Sprawi to, że osoba niepełnosprawna będzie miała dostęp z każdej strony do przestrzeni roboczej. Blaty szafek stojących powinny się znajdować na wysokości ok. 90 cm, natomiast szafki wiszące należy zamontować na wysokości ok. 30 cm nad miejscem pracy. Zaopatrzmy je w wysuwane kosze cargo, umożliwiające swobodny dostęp do znajdujących się w nich przedmiotów. W kuchni osoby niepełnosprawnej najlepiej sprawdzi się kuchenka z płytą ceramiczną lub indukcyjną, ponieważ łatwo manewruje się na niej garnkami. Wybierając lodówkę, zwróćmy uwagę na to, aby osoba poruszająca się na wózku mogła swobodnie z niej korzystać.
Dodaj komentarz